Igenis számít a méret! – Legalábbis ha a weboldalad képeiről van szó
arculat arculattervezés betűtípus brandépítés design keresőoptimalizálás kulcsszó logó marketing márkaépítés seo személyes tipp weboldal webshop
Azt már biztosan te is tudod, hogy mennyire nagy jelentősége van a kiváló minőségű fotóknak egy weboldalon vagy webshopban. Nem csak esztétikai szempontból emelik a weboldalad vagy webshopod színvonalát, de segítségükkel a bizalmat is hatékonyabban tudod kialakítani a vásárlóidban vagy ügyfeleidben. Hiszen a megfelelően tiszta, esztétikus, részletgazdag fotók használata a profizmus, igényesség és magas minőség benyomását keltik a célcsoportodban. És ezt a benyomást vetítik rá a termékedre vagy szolgáltatásodra is.
És azt tudtad, hogy a weboldalad vagy webshopod hatékony működése szempontjából is nagy jelentőséggel bír, hogy megfelelő képanyagokat tölts fel?
Miért fontos a képek optimalizálása?
A képek optimalizálása nem csak a felhasználói élményt javítja, hanem a SEO-t is segíti, hiszen a keresőmotorok, mint a Google, figyelembe veszik a weboldal sebességét a rangsoroláskor. Lassú weboldal = alacsonyabb rangsorolás.
Lássuk, milyen problémák merülhetnek fel, ha nem figyelsz a megfelelő képméretekre!
1. Lassú betöltési idő
Minél nagyobb egy adott fotó mérete, annál több ideig tart a betöltése. Vagyis minél nagyobb a kép, annál jobban lassítja a weboldalad működését. Márpedig a látogatók gyorsan elvesztik a türelmüket, ha egy weboldal túl sokáig tölt be – általában 3 másodperc után már elhagyják az oldalt. Ugye te is hagytál már el ezért weboldalt vagy webshopot? Ne tedd ezt a saját látogatóiddal sem!
2. Sablon szétcsúszása
A nem megfelelő méretű kép az általad gondosan kiválasztott sablont teljesen széttolhatja. Egy szépen megtervezett weboldalban mindennek megvan a helye, és a mérete pontosan meg van tervezve. Igaz ez a nem egyedileg tervezett, megvásárolható sablonokra is. Ha egy fotó sokkal nagyobb, kisebb, vagy más méretarányú, mint a tároló, ami a fotó helyeként a sablonba bele lett tervezve, az eltolhatja a sablon többi elemét, teljes káoszt okozva az oldal összképében.
3. Tárhelykapacitás gyorsabb kihasználása
A weboldalad vagy webshopod minden részlete a megvásárolt, adott méretű és véges kapacitású tárhelyen van. A weboldalon megjelenő képeket is ide töltöd fel. Minél nagyobbak a feltöltött fotóid, annál több helyet foglalnak a tárhelyeden. Vagyis, ha feltöltés előtt nem figyelsz a képek optimalizálására, a tárhelyed hamarabb fog betelni. Persze lehetőséged van plusz pénzért további helyet vásárolni, de ezt ugye te sem szeretnéd?
Mit tehetsz, hogy ezeket elkerüld?
1. Vedd figyelembe a sablon által előírt méreteket.
Mindig akkora fotót válassz az adott helyre, ami a sablonba be lett tervezve. Ne tegyél például egy 1920 pixel szélességű háttérképnek 400 pixel széles fotót, hiszen az már pixeles lesz. Ugyanígy felesleges egy 400px x 400px méretű tárolóba 1600px x 1600px méretű fotót tenni, hiszen az pedig feleslegesen nagy kép, és csak feleslegesen foglalja a helyet a tárhelyeden.
2. Alakítsd át a képeket megfelelő formátumra
A különböző képformátumok különböző célokra ideálisak. Például:
- JPEG: Fotókhoz a legjobb, mivel jó tömörítést biztosít.
- PNG: Alkalmas grafikákhoz, ahol fontos az átlátszóság és részletesség.
- WEBP: A legmodernebb formátum, amely kiváló tömörítést és minőséget biztosít.
3. A feltöltött fotó mérete ne haladja meg a 300 KB-ot.
Nem gond, ha nem ismersz erre alkalmas programot. Hogy a képeket tömöríteni tudd, használhatod a következő weboldalt: tinypng.com.
4. Adj hozzá ALT szöveget a képekhez
Az ALT szövegek nemcsak a keresőmotoroknak segítenek a képek értelmezésében, de a képernyőolvasót használó felhasználóknak is hozzáférést biztosítanak a tartalomhoz. Ezen felül az ALT szöveg javítja az oldal SEO-ját is.
5. Cache használat
A gyorsabb betöltés érdekében használj böngészőcache-t, amely lehetővé teszi, hogy a képek ne töltődjenek újra minden egyes látogatáskor.
Láthatod, hogy a képek optimalizálása létfontosságú a weboldalad hatékony működése szempontjából.
Úgy érzed, hogy a weboldalad készítését, vagy a webshopod karbantartását inkább szakértőre bíznád? Vedd fel velem a kapcsolatot, és foglalj időpontot egy 30 perces ingyenes online konzultációra. Szívesen meghallgatom, hogy miben lenne szükséged segítségre a saját weboldaladdal vagy webshopoddal kapcsolatban.